Spartan race je extremní překážkový běh, který v roce 2010 založil v USA Joe De Sena. Závodníci při něm musí zdolávat různé druhy překážek, ať už těch povinných, které pro dokončení závodu musí překonat všichni ( přelézaní či podlezání dřevěných stěn, přelézání sítí apod. ) nebo nepovinných (hod oštepem, ručkování, šplh atd.), na které mají závodníci jen jeden pokus a za nesplnění musí provést 30trestnývh burpees (angličák). Závod má tři základní verze sprint, super a beast. Verze sprint má minimálně 5km a je na ní minimálně 20 překážek, super má minimálně 13km  a 25 překážek a verze beast má minimálně 22km a 30 překážek. 
Od roku 2013, kdy se konal první závod na území České Republiky, zde vzniklo více než 70 oficiálních tréninkových skupin, které dávají dohromady lidi s podobnou zálibou a snaží se pomáhat lidem, kteři by se na závod sami neodvážili.
Spartan Race training group Nové Strašecí. SRTG Nové Strašecí bylo založeno 28.2.2017. Jako skupina se společně připravujeme na závody Spartan Race, ale rádi přivítáme i někoho, komu se do závodu nechce a chce si jen dopřát radost z pohybu a společně si s námi zaběhat nebo zacvičit. Nezáleží na počáteční kondici, tréninky se snažíme přizpůsobit tak, aby si na své přišli jak členové se soutěžními ambicemi, tak ti, kteří se doteď sportu věnovali málo nebo dokonce vůbec a potřebují v začátku jen trochu popostrčit. Více informací o místě a času jednotlivých tréninků najdete na Facebookových stránkáchVšichni aktivní členové získavají slevu 10% na jakýkoliv závod ve střední Evropě ( v případě účasti alespoň čtyrčlenného týmu je sleva 20% a v případě 15členů 25%)
Arooo!